HEMEN ŞİMDİ ARA

Halı Kenar Atığı

Halı geri dönüşümü, gerek atıkların büyüklüğü gerekse içerdikleri maddeler nedeniyle zahmetli bir süreç. ABD ve Avrupa’da halı geri dönüşümüne yönelik çalışmalar artarken, Türkiye’de de markaların bu konuda önemli girişimleri var. Halı, tekstil sektörünün başlıca nihai ürünlerinden birini oluşturuyor. Ülkemiz için, gerek geleneksel olarak el halısı üretimi ve gerekse de teknolojik olarak makine halısı üretimi önemli bir ekonomik ve kültürel değer.
Türk halı sanayii, köklü bir halı geçmişine sahip olmamız ve özellikle son 15 yılda yapılan yatırımlar sayesinde, dünyada makine halısı üretim kapasitesi ve ihracatında lider konumda. Dünyada Çin’in ardından ikinci en büyük ihracatçı olan Türk halı sanayii, 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11.8 artış ile 2.5 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi.
Günümüzde, sürdürülebilirlik ve geri dönüşümün, global üretim trendlerinden birini oluşturduğu dikkate alındığında, atık halıların geri dönüşümünü ayrıca ele almak gerekiyor. Bu konuda dünyada ABD’de ve Avrupa Birliği’nde (AB) çeşitli çalışmalar yapılıyor.